ADAPTACJA WRZESIEŃ 2023r

OD 1 WRZEŚNIA 2023 ROKU W NASZEJ JEDNOSTCE TRWA OKRES ADAPTACYJNY DLA  DZIECI Z NOWEJ REKRUTACJI.

 

                         

PIERWSZE SAMODZIELNE ,,KROKI” W NOWYM MIEJSCU .

BARDZO SIĘ CIESZYMY I SERDECZNIE WITAMY WSZYSTKIE NOWE DZIECI I ICH RODZICÓW .

ADAPTACJA TO KOLEJNY , WAŻNY KROK W ŻYCIU NAJMŁODZYCH .

 

DYREKTOR PLACÓWKI WRAZ Z CAŁYM ZESPOŁEM ŻYCZĄ ABY TEN CZAS BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁYM I POZYTYWNYM DOŚWIADCZENIEM. 

 

ABY BYŁO ŁATWIEJ WARTO ZAJRZEĆ DO PONIŻSZEGO MATERIAŁU 🙂 

 

Proces adaptacji dziecka w żłobku

Jak pomóc dziecku, by szybko przyzwyczaiło się do żłobka?

 

      Pierwsze dni pobytu dziecka w żłobku są okresem bardzo trudnym zarówno dla nich samych  jaki i dla rodziców. Rozstanie  z domem, najbliższymi   i zmiana środowiska jest dla dziecka silnym przeżyciem emocjonalnym. Dlatego też w tym okresie u większości dzieci przeważają uczucia takie jak: tęsknota za domem, rodzicami, lęk przed obcymi ludźmi, pomieszczeniami, przedmiotami, niepokój z powodu hałasu i ruchu, przemieszczania się.

      Tego rodzaju emocje mogą wywołać reakcje protestu a nawet rozpaczy. Dziecko swój protest przeciw zmianom wyraża poprzez płaczliwość, nadmierną wrażliwość, pobudliwość, apatię. Proces adaptacji przebiega różnie u poszczególnych dzieci. Może trwać od kilku dni do tygodnia, miesiąca. W celu skrócenia tego procesu do minimum, proponujemy Państwu wprowadzić zamieszczone poniżej wskazówki.

       Dziecko w okresie adaptacji potrzebuje dużo snu i przebywania na świeżym powietrzu. Po odebraniu dziecka ze żłobka poświęćcie swoim pociechom więcej czasu. Odłóżcie na bok sprzątanie, pranie itp. rzeczy. Bądźcie przez jakiś czas tylko i wyłącznie dla dziecka. Bawcie się z nim, oglądajcie obrazki, czytajcie mu bajki. Nie reagujcie zniecierpliwieniem czy wymierzaniem kary za nieposłuszeństwo.

       Pamiętajcie malutkie dziecko nie potrafi nam powiedzieć, że się boi nieznanego, że bardzo tęskniło za wami, że chce czuć się ważnym dla was   i kochanym. Ono właśnie poprzez tzw. nieposłuszeństwo, płaczliwość, rozdrażnienie chce zwrócić na siebie uwagę: mamo, tato tu jestem! Bardzo was potrzebuję, bądźcie ze mną!

       Wiemy, że rozstanie z dzieckiem jest trudne. Należy zachować spokój. Proszę przyjść wcześniej do szatni żeby spokojnie rozebrać dziecko, uśmiechać się do niego, rozmawiać o tym co będziecie robić po południu, po powrocie do domu, gdzie się udacie, jakie będą czekały na nie niespodzianki.

        Zachęcajcie do pójścia na salę, mówcie, że tam czekają na nich rówieśnicy i Pani, która będzie się z nimi bawić i śpiewać piosenki. Pamiętajcie lęk i niepokój rodzica udziela się dziecku. W obecności dziecka okazujmy życzliwość i zaufanie do opiekunki. Jeżeli są niepokojące czy niewyjaśnione sprawy rozmawiajcie o tym pod nieobecność dziecka.

        Oddając dzieci pod naszą opiekę musicie Państwo obdarzyć nas pełnym zaufaniem, uwierzyć, że waszym skarbom nic złego się tutaj nie stanie. Dzieci są pod opieką wykwalifikowanej kadry, która wie jak się nimi opiekować, jak je edukować. Owoce naszej pracy ocenicie w niedługim czasie widząc jak pięknie rozwijają się Wasze dzieci😊